Rozwazanie na Wielki Post

Rozpoczęty Środą Popielcową czas Wielkiego Postu to czas duchowego przygotowania do godnego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. To 40 dni, które powinniśmy poświęcić na refleksję nad naszym życiem, wiarą, nawróceniem. Pomóc nam w tym mogą: czytania mszalne przygotowane na ten okres, rekolekcje, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, misteria paschalne. Czas Wielkiego Postu, to również czas pokuty i nawrócenia. Człowiek nawracający się i czyniący pokutę nie poprzestaje na unikaniu zła, chce także czynić więcej dobra, iść do przodu, a na pierwszym miejscu w swoim życiu chce postawić Boga. Powinien odwrócić się od grzechu. Pomoże nam w tym szczera spowiedź.

Wielki post to też okres próby. Możemy sprawdzić naszą silną wolę i charakter. To właśnie teraz robimy postanowienia. Pamiętajmy tylko, że postanowienia wielkopostne powinny kształtować nasz charakter pogłębiać naszą wiarę, a nie poprawiać naszą sylwetkę czy kondycję.

W dobrym przeżyciu wielkiego postu mogą pomóc nam uczynki wielkopostne: modlitwa, post i jałmużna. Pan Jezus uczy, nas  żeby modlić się w ukryciu nie na pokaz, a w ciszy serca. Być może w tym celu trzeba będzie wyłączyć telewizor czy radio, aby mieć czas na rozmowę z Bogiem, na słuchanie go w naszej duszy, podczas modlitwy i rozważania tajemnic Męki Pana Jezusa. Czym jest post? Otóż post nie jest tylko wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w piątek czy ograniczeniem pożywienia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Postem jest i może być bowiem każde wyrzeczenie, które zmierza do udoskonalenia naszego charakteru i okazywania miłości innym. Postem może być cierpliwe znoszenie choroby, wyciszenie. Jałmużna jest  przede wszystkim podzieleniem się z innymi naszym dobrem, i to nie tylko jakimś dobrem materialnym, co na pewno jest ważne, ale także tym dobrem, które nazywamy duchowym: a więc dobrym słowem, uśmiechem, życzliwością. Jałmużna to dawanie siebie drugiemu.

Życzę wszystkim aby dobrze przygotowali się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

Monika Zieleńska-Bensz