Strona Główna

Popielec

Środa Popielcowa, zwana też Popielcem a po staropolsku Wstępną Środą rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Posypywanie głów popiołem na znak pokuty rozpoczęto praktykować w VIII w. Papież Urban II natomiast w XI wieku ogłosił Popielec dniem obchodzonym w całym kościele katolickim. Postanowił zarazem, że popiół do posypywania głów będzie pochodził ze spalonych zeszłorocznych poświęconych gałązek palmowych.

Wielki Post  kojarzy nam się z okresem zadumy i powagi. W Kościele znika radosny nastrój, a dominuje kolor fioletowy, zakrywa się krzyże oraz wizerunki ukrzyżowanego Jezusa na znak tajemnicy odkupienia. W Popielec kapłan posypuje wiernym głowę popiołem, na znak pokuty oraz żałoby, wypowiadając przy tym słowa:,, Pamiętaj że jesteś prochem i w proch się obrócisz ‘’ czy też ,, Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’’.

Dla każdego człowieka są to słowa przypominające        o konsekwencji grzechu oraz przemijaniu życia ludzkiego. Popielec powinien być dla ludzi dniem, który przypomina nam abyśmy wyciszyli swoje dusze i oderwali się od rozrywki: dyskotek, zabaw czy innych imprez. Niestety wiele ludzi w dzisiejszych czasach nie przestrzega tego, co powinniśmy bardzo podkreślić. Kościół w okresie Wielkiego Postu zachęca nas do modlitwy, jałmużny oraz postu, są to akty miłosierdzia, które przybliżają nas do Boga. W Środę Popielcową powinniśmy zachować post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to także dzień, który wskazuje każdemu, aby ponownie się nawrócił i odnowił swoją wiarę, ponieważ dla każdego z nas wiara powinna być ważna i powinniśmy ją pielęgnować   a Wielki post jest okresem przygotowania do najważniejszej tajemnicy naszej wiary, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Dlatego pamiętajmy, że czas Wielkiego Postu, dany jest nam przez samego Boga abyśmy się nawrócili i pielęgnowali tajemnicę wiary.

Iwona Rakwic. „Wieści Parafialne” nr 3/2012.

Fot.http://wiara.pl/files/10/02/16/312514_20090225POPIELEC15MR