Nowy Prymas Polski

Abp Wojciech Polak

17 maja 2014 papież Franciszek mianował biskupa Wojciecha Polaka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski zastąpił abp. Józefa Kowalczyka, który po ukończeniu 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę. Abp Polak jest najmłodszym prymasem w Europie.

Ingres abp. Polaka odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze on w Rzymie z rąk papieża Franciszka paliusz metropolity - podało biuro prasowe KEP.

Abp Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a także m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa "Dominum confiteri Iesum" ("Jezus jest Panem"). Od października 2011 roku pełni funkcję sekretarza generalnego KEP.