PARAFIA
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
W SIEROTACH

Strona Główna

Zagraniczni goscie

W środę 11.09 br. w  kościele  filialnym w Zacharzowicach i parafialnym w Sierotach gościliśmy grupę 15 naukowców z Polski, Czech i Słowacji. Grupa ta zajmuje się badaniem więźby dachowej. Sprawdzają z jakiego drzewa powstała, w jaki sposób została zrobiona, jakie zostały naniesione zmiany. Badacze podkreślali, że w naszych kościołach są jedne z najstarszych konstrukcji.  Dzięki tym badaniom można porównać więźby na terenie Śląska, Czech, Moraw i Słowacji. Jeden z naukowców podkreślał, że  nasze konstrukcje są unikatowe, a oni pragną znaleźć podobieństwo do tych na ich terenach.  Goście byli pod wrażeniem piękna naszych kościołów. W planach jest powstanie książki z wynikami i opisem badań, może dzięki temu nasze miejscowości staną się sławne? Możliwe, ale możemy być  dumni, że byli u nas zagraniczni goście

                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja i Fot. M.Z